Aktuální výstavy a akce
VÝSTAVY

LAUBY – SVĚTLA A STÍNY OSTRAVY
29. 11. 2024—28. 9. 2025
Vernisáž: 28. 11. 2024 v 17 hodin
Kurátor: Zbyněk Moravec
Architektonické řešení a scénografie: Jan Albrecht & Renata Slámková
Grafický design: Martin Feikus
Měšťanské domy s podloubím na prestižní adrese, právo vařit a šenkovat pivo, podniky židovských obchodníků, šum putyk a hostinců, skrytá prostituce i hazard — to vše byly Lauby, nechvalně známé centrum zábavy i neřestí v Moravské Ostravě. Výstava Lauby – světla a stíny Ostravy nabízí pohled na prostor ostravských Laubů od středověku až po demolici domů v roce 1964. Díky záchrannému archeologickému výzkumu a archivně historickému bádání se podařilo zmapovat proměnu této lokality v dnešním historickém centru města. Archeologické nálezy, mezi kterými jsou předměty denní potřeby, ale i středověké šperky nebo poklad, nyní přináší možnost poznat, jaký byl život a každodenní realita na Laubech během staletí. Pro návštěvníky je v nově upravených sklepních prostorách připravena badatelna, ve které si vyzkouší archeologické metody, středověký dětský koutek s replikami hraček, schodišťové kino nebo historický hostinec s kulečníkem.
Výstava je realizována s finanční podporou Ministerstva kultury.
Mediálním partnerem je Český rozhlas Ostrava.

OD KONĚ K VYKŘIČNÍKU / OD ZNAKU K LOGU
Výstava prodloužena do 27. 4. 2025
Ostravské muzeum otevřelo u příležitosti oslav 100 let Velké Ostravy výstavu Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu věnovanou heraldice města Ostravy a jeho městských obvodů. Výstava prezentuje minulost i současnost ostravské heraldiky a symboliky, stejně jako současného loga s třemi vykřičníky a poukazuje na smysl jejich používání v praxi. Heraldické znaky i novodobá loga představují zásadní způsob vyjádření identity města i sounáležitosti s ním. V jejich užívání se spojuje jak barvitá historie Ostravy, tak i její současnost a samozřejmě budoucnost.
Výstava se koná u příležitosti oslav 100 let Velké Ostravy a je spolufinancována z rozpočtu statutárního města Ostravy. Záštitu nad výstavou převzal primátor statutárního města Ostrava Jan Dohnal.
OSTRAVA V PROTEKTORÁTU
25. 4. 2025—31. 8. 2025
Kurátoři: Petr Chlebec, Jiří Sochorek
Ilustrace: Johanka Janošíková
Industriální Ostrava byla 14. března 1939 obsazena německou armádou a zůstala pod okupací až do 30. dubna 1945, kdy ji osvobodila Rudá armáda. Památníky ve městě dlouho připomínaly hlavně sovětské osvoboditele, což odpovídalo rétorice komunistického režimu. Po roce 1989 se pozornost rozšířila i na další aspekty války – nekomunistický odboj, bombardování Ostravy, československé letce či tábor Hanke. Výstava Ostrava v Protektorátu přibližuje tyto události a jejich odkaz v historické paměti. Na deseti ilustrovaných panelech výstava komiksovou formou představuje Ostravu v letech 1939–1945. Vychází z autentických pamětí Ostravanů, deníku policisty Pavla Petra či vyprávění skautského vedoucího Huga Mandovského. Komiksovou podobu příběhům vtiskla ilustrátorka Johanka Janošíková, absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.
Záštitu nad výstavou poskytl primátor statutárního města Ostravy Mgr. Jan Dohnal.
DOPROVODNÝ PROGRAM
BESEDA | Co to tady děláte? A už jste něco našli? | s archeoložkou Barbarou Marethovou z Národního památkového ústavu v OstravěÚterý 20. 5. 2025 v 17 h
Archeologický výzkum domovního bloku Lauby proběhnul v letech 2017–2018 a 2019–2021 na šesti středověkých parcelách. Rozsahem se jedná o největší výzkum v městském historickém jádru, který byl zatím v Moravskoslezském kraji realizován. I přes poškození mladší zástavbou a především demolicí v 60. letech 20. století rozsah výzkumu výraznou měrou přispěl k poznání ostravské měšťanské společnosti ve 13.–15. století.
Vstupné: 90 Kč (plné) / 65 Kč (snížené)
PANELOVÁ VÝSTAVA: FENOMÉN LAUBY (připravil Národní památkový ústav, ÚOP v Ostravě)
31. 10. 2024—28. 9. 2025
Panelová výstava „Fenomén Lauby“ vznikla na základě výsledků archeologického výzkumu a stavebněhistorického průzkumu a představí pestrý stavební vývoj osmi domů, které byly v 60. letech 20. století demolovány a nahrazeny parkovištěm.
Další akce pro veřejnost a zájmová sdružení:
MYKOLOGICKÁ PORADNA PRO VEŘEJNOST
Od května do října 2025 | každé pondělí 15:00—16:30
v přízemí Ostravského muzea s mykology Michalem Gracou a Vítem Balnerem
V Ostravském muzeum se pravidělně scházejí zájmová sdružení:
Numismatici | každá 1. středa v měsíci | 15:00—16:30
Klub Orchidea | každá 3. středa v měsíci | 15:00—16:30
Ornitologická společnost | poslední sobota v únoru a listopadu | od 9:00 hodin
Akce: Otevřít verzi pro tisk