![]() |
Ostravské muzeumhttps://www.ostrmuz.cz/website/mainmenu/doprovodne-programy/verejnost/akce-pro-verejnost-2023/ |
Akce pro veřejnost 2023Po stopách geologaHledejte indicie a plňte úkoly na čtyřech místech Ostravy, přímo nebo volně spojených s Václavem Šustou! Ostravské muzeum Jsme světoví! V roce 1923 zahájila svou činnost mineralogicko-geologická sekce Přírodovědné společnosti. Hádejte, kdo byl jejím zakladatelem a prvním vedoucím. No přeci nám známý Dr. Šusta. Pan Šusta byl nadšeným sběratelem nerostů, hornin a zkamenělin. Jeho sbírka obsahovala okolo 7 000 geologických exponátů. Již za svého života věnoval muzeu na 3 000 kusů. Zbylá část byla do muzea převezena až po jeho smrti. Do dnešních dní se jeho sbírka, díky jeho pokračovatelům, rozrostla na více než 22 000 kusů a svým významem překročila regionální rámec a stala se tak světovou. Navštivte naši přírodovědnou expozici. Třeba vás nadchne natolik, že budete chtít pokračovat v práci pana Šusty. Soutěžní kartu si můžete stáhnou zde.
Stolik polski wraca! / Stolik Polski se vrací!Obraz kobiety w protestantyzmie / Obraz ženy v protestantismu22. 11. 2023 v 17 hodin Wiodącym tematem spotkania będzie nakreślenie obrazu kobiety, jak prezentował się na podstawie mów pogrzebowych pochodzących z XVIII wieku. Badane teksty powstały w kręgu protestantów cieszyńskich a ich autorem jest ksiądz Jan Traugott Bartelmus. Na podstawie przeprowadzonej analizy mów żałobnych, zobaczymy, że u protestantów cieszyńskich w XVIII wieku pozycja kobiety jako matki i małżonki była wysoko ceniona. W tej roli akcentowane są przede wszystkim następujące przymioty: pracowitość, pilność, wierność, cierpliwość. Jeśli chodzi o życie religijne, to podkreślana była wiara w Boga i wychowanie dzieci w wierze. W kazaniach księdza Bartelmusa zauważamy wysoką ocenę pracy charytatywnej zmarłych kobiet, co było typowe dla całego obszaru chrześcijaństwa. Jeśli bierzemy pod uwagę wyłącznie region Śląska Cieszyńskiego, należy podkreślić wysoką pozycję posiadanego wykształcenia protestanckich kobiet pochodzących z różych warstw społecznych. To ostatnie stwierdzenie świadczy, moim zdaniem, o najważniejszym osiągnięciu kościoła luterańskiego wobec kobiet żyjących na Śląsku Cieszyńskim. Jana Raclavská
Hlavním tématem setkání bude prezentace obrazu ženy, jak vyplynul z analýzy smutečních řečí 18. století. Analyzované texty vznikly v kruhu těšínských protestantů a jejich autorem je duchovní Jan Traugott Bartelmus. Na základě těchto textů zjistíme, že u těšínských protestantů pozice ženy jako matky a manželky byla vysoce uznávaná. V rámci této role jsou vyzvedávany především následující charakteristiky: pracovitost, píle, věrnost, trpělivost. Směrem k náboženskému životu byla akcentována víra v Boha a výchova dětí ve víře. V kázáních kněze Bartelma pozorujeme vysoké hodnocení charitativní činnosti zemřelých žen, co bylo příznačné pro celou oblast křesťanství. Pokud se zabýváme přímo územím Těšínského Slezska, je třeba upozornit na vysokou pozici vzdělanosti u protestantských žen pocházejících z různých stavů. Toto poslední zjištění, je, podle našeho soudu, nejdůležitějším přínosem luteranství pro ženy žíjící na Těšínsku. Jana Raclavská Vstup volný Akci pořádá Stolik Polski ve spolupráci s Kongresem Poláků v ČR.
O Stoliku Polskim w OstrawieZałożony w 2004 roku i prowadzony przez dwie pasjonatki kultury polskiej – polonistkę Janę Raclavską i dziennikarkę Martynę Radłowską-Obrusnik nieformalnie koło przyjaciół polskiej, zaolziańskiej i czeskiej kultury. Początkowo comiesięczne spotkania stolikowców odbywały się w Domu Księżki „Librex”. Działo się to za zezwoleniem jego ówczesnego właściciela Jana Bechera. (Przypomnijmy, że to budynek byłego domu handlowego Brouk i Babka). Po zmiane właściciela „Librexu” w 2013 roku Stolik Polski zmienił swoje locum i skorzystał z zaproszenia Klubu Atlantic Miejskiego Centrum Kultury i Edukacji, gdzie kontynuuował comiesięczne biaesiady o kulturze szeroko rozumianego regionu obecnej i przeszłej. Praca trwała aż do pandemii Covidu. Od października 2023 zaangażowanie Kongresu Polaków, a szczególnie jego Centrum Polskiego umożliwiło otwarcie dla Stolika Polskiego wrót starego ratusza ostrawskiego, w którym gospodarzy Muzeum Ostrawskie, gdzie w multimedialnej Sali Konferencyjnej stolikowcy i fani lokalnej kultury z Ostrawy czy Zaolzia będą mogli ponownie się spotkać i być może obchodzić jubileusz XX lecia założenia Stolika. Jana Raclavská i Martyna Radłowska-Obrusnik
Múzejní literární podvečery:
Sňatky z rozumu - literární dílo a skutečnostu příležitosti 40. výročí úmrtí spisovatele Vladimíra Neffa úterý 31. 10. v 17 hodin vstupné 60 Kč Stolik polski wraca! / Stolik Polski se vrací!Klub Czesko-Polski v Morawskiej Ostrawie (1929-1940) / Česko-polský klub v Moravské Ostravě (1929-1940)25. 10. 2023 v 17 hodin Pierwszego lipca 1933 roku z ostrawskiego dworca kolejowego wyjechała tygodniowa wycieczka powstałego 14.02.1929 roku Klubu Czesko-Polskiego w Morawskiej Ostrawie. W wynajętych 2 wagonach pociągu skupiło się 122 uczestników wyprawy. Ich celem była Gdynia i półwysep Hel. Uczestnikami wyprawy kierował prezes Klubu dr František Král, nauczyciel Matičnego gymnázjum. Turystyka to był jeden z wielu kierunków pracy Klubu liczącego w samej Ostrawie ponad 360 członków Czechów i Polaków, a między nimi takich znaczących przedstawicieli inteligencji miasta, jak Vojtěch Martinek, Alois Adamus czy Rudolf Tlapak. Łączył ich jeden cel - poznanie wzajemne północnych sąsiadów. O pracy tego niezwyczajnego Klubu opowie Państwu red. Martyna Radłowska-Obrusnik podczas prelekcji 25.10 o godz. 17.00.
Je prvního července 1933 a Česko-polský klub v Moravské Ostravě, založený 14. února 1929, vyráží z ostravského nádraží na týdenní výpravu. Ve dvou pronajatých vagonech se tehdy sešlo 122 účastníků expedice. Jejich cílem byla Gdyně a poloostrov Hel. V čele výpravy stál prezident klubu Dr. František Král, učitel Matičního gymnázia. Turistika byla jednou z mnoha aktivit klubu, který měl jen v Ostravě přes 360 českých a polských členů, včetně tak významných představitelů městské inteligence, jako byli Vojtěch Martínek, Alois Adamus či Rudolf Tlapák. Spojoval je jeden společný cíl – vzájemné poznání se severními sousedy. Působení a činnost tohoto mimořádného klubu přiblíží na přednášce 25. října v 17 hodin novinářka Radłowska-Obrusnik. Vstup volný Akci pořádá Stolik Polski ve spolupráci s Kongresem Poláků v ČR.
Kanársky karneval aneb fašankování po jižanskuúterý 10. 10. 2023 v 17 hodin Přednáší Monika Srncová
Česká hudebnice Monika Srncová se opět vrací do České republiky, aby uskutečnila měsíční turné cestovatelských a kulturních přednášek o Kanárských ostrovech, které před 20 lety přijala jako svůj druhý domov. Tentokrát nám přiblíží Karneval, jeho historii, proměnu v průběhu času a hlavně jeho speciální rysy a rozdíly mezi jednotlivými ostrovy. Turné Moniky Srncové podporuje projekt "Šuhajky", jehož cílem je dokumentovat a sdílet tradiční kulturní dědictví České republiky v zahraničí.
Monika Srncová má za sebou 20 let mezinárodní kariéry. Narodila se v bývalém Československu. V roce 1998 absolvovala Základní uměleckou školu v Brně, kde se stala členkou a sólistkou několika souborů věnujících se duchovní a lidové hudbě. Od svého příchodu na Kanárské ostrovy se věnuje tvorbě divadelních představení pro divadla a hotely, kde se specializuje na tanec a vystoupení s ohněm. Její umělecká dráha ji zavedla do zemí jako Tunisko, Indie, Egypt nebo Anglie. Na Tenerife studovala hru na housle a violu pod vedením Branimira Hristova a Macareny Pesutic na Vysoké konzervatoři Santa Cruz de Tenerife. Ve volném čase se věnovala opernímu zpěvu u kanárské sopranistky Carmen Acosta a zúčastnila se několika kurzů s umělci jako Nancy Fabiola Herrera, Martha Matheu (Liceum), Ricardo Estrada. Jako sólistka vystoupila v Madridském etnografickém muzeu, Národním muzeu v Praze Musaion, Muzeu Casa Abaco, Divadle Timanfaya, Tenerife Royal Casino, nadaci Mapfre Guanarteme, Paraninfo La Laguna nebo v divadle Infanta Leonor. Jako členka různých uskupení se zúčastnila také festivalů Xeroxen (Kulturní centrum El Tanque), Zarzuela Festival (Divadlo Guimerá), Fimucité Festival (Divadlo Guimerá), Contemporary Ensemble (spolupráce s Tenerife Symphony Orchestra) a hudebních cyklů komorní hudby na místech jako M-+uzeum výtvarných umění Tenerife nebo Divadlo Infanta Leonor. Vstupné 60 Kč Archeologické léto 2023 - LandekOstravské muzeum se opět zapojilo do celorepublikové akce "Archeologické léto 2023", formou komentovaných vycházek na Landek (Středověké hradisko a hrad). Vycházky vede náš archeolog Mgr. Zbyněk Moravec.
Vycházka je zdarma.
Termíny vycházek:
Zájemci si mohou rezervovat místo na tomto odkaze: https://www.archeologickeleto.cz/akce/landek/
Jako malou ochutnávku můžete zhlédnout video z cyklu "Střípky z ostravské archeologie - Hradisko a hrad Landek", které najdete na našem YouTube.
Pozor: za každou vycházku obdržíte nálepku. Čím více lokalit navštívíte, tím více získáte samolepek a zvýší se vám tak šance na nějakou odměnu od Archeologických ústavů AVČR!
Něžná krása s vůní škrobuPřijďte si vyzkoušet tradiční textilní techniky s krajkářkami! 18. 6. Síťování – s Lenkou Hauke 25. 6. Paličkování – s Kateřinou Pavlíkovou a Janou Čajkovou Ukázky technik budou probíhat od 13.00 do 16.30 hodin.
Součástí programu budou komentované prohlídky s autorkami výstavy Kateřinou Barcuchovou a Dagmar Mohylovou v době 13.30, 14.30 a 15.30 hodin.
Múzejní literární podvečery:
Sňatky z rozumu - literární dílo a skutečnostu příležitosti 40. výročí úmrtí spisovatele Vladimíra Neffa úterý 31. 10. v 17 hodin Hledání pravdy a spravedlnostive čtvrtek 21. 9. 2023 v 17 hodin Srdečně Vás zveme na literární přednášku s četbou, hudbou a zpěvem Přednáší PhDr. Lukáš Průša, Ph.D. vstupné 50 Kč
|