Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2019 » Sopky v geologické historiii Moravy a Slezska »


Kalendář událostí

Únor 2025
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11

BESEDA / Měšťanská kuchyně předmoderní doby / s profesorkou Irenou Korbelářovou

Beseda s Prof. PhDr. Irenou Korbelářovou, Dr., děkankou Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Rezervace nutná.

12 13 14 15 16
17 18 19

LAUBY – PŘÍBĚH ZMIZELÉ OSTRAVSKÉ ZÁSTAVBY OČIMA ARCHEOLOGIE / Komentovaná prohlídka výstavy „Lauby – světla a stíny Ostravy“ s archeologem Zbyňkem Moravcem a křest bulletinu Krásná Ostrava 2/2024

Komentovaná prohlídka výstavy „Lauby – světla a stíny Ostravy“ s archeologem Zbyňkem Moravcem a křest bulletinu Krásná Ostrava 2/2024. Ve středu 19/2 od 17 hodin. Pořádáme ve spolupráci s klubem Fiducia a s okrašlovacím s spolkem Za krásnou Ostravu.

20 21 22 23
24 25 26 27 28

Novinky

ZMĚNA VSTUPNÉHO / od 1. 2. 2025

Dovolujeme si Vás upozornit, že od 1. února 2025 upravujeme ceny vstupného do muzea, na vyhlídkovou věž i na doprovodné i edukační programy.

28.01.2025 zobrazit


Pomozte nám proměnit Ostravské muzeum!

Chystáme nové stálé expozice a chceme, aby muzeum bylo přátelským místem, kam se budete rádi vracet. Jak muzeum vnímáte? Co vás baví, co vám u nás chybí a jaká témata vás zajímají? Podělte se s námi o váš názor! Stačí vyplnit krátký online dotazník. Váš názor nás zajímá, děkujeme!

14.02.2025 zobrazit


Sopky v geologické historiii Moravy a Slezska

8. 1. - 3. 3. 2019

Pozvání na výstavu znamená pro návštěvníka jedinečnou možnost seznámit se s výbušnou historií Moravy a Slezska. Je těžké uvěřit, že i na naši na pohled klidnou krajinu se kdysi vylévala žhavá láva, krátery četných sopek vyvrhovaly sopečné pumy, mračna ohnivého popela a z úbočí se valily smrtící bahnotoky. Přesto tomu tak bylo, a to v době dokonce geologicky „nedávné“, během třetihor a čtvrtohor. Četné důkazy v podobě vulkanických hornin z našeho území i ze světa svědčí o tom, že naše Země je stále živým a dynamickým tělesem. 


První část výstavy se zabývá sopkami jako velmi nápadným a často dramatickým projevem vnitřní energie Země. Jsou zde popsány příčiny vzniku sopek, jejich jednotlivé typy i druhy vulkanických erupcí. Podrobně jsou rozebrána všechna nebezpečí, kterými hrozí sopky - zabijáci ve vulkanicky aktivních oblastech. Historické informace o největších světových katastrofách, které mají na svědomí právě sopky, jsou doplněny také údaji o současných aktivních vulkánech. Instruktivní panely jsou doplněny četnými ukázkami magmatických hornin ze světa i České republiky. Projevy vnitřních geologických sil se totiž v minulosti týkaly i našeho území. Na mnohých geologických lokalitách Moravy a Slezska je dodnes zaznamenána jejich vulkanická historie, uchovaná v sopečných horninách. 
Druhá část výstavy mapuje výskyty sopečných hornin v různých geologických obdobích. Za nejstarší vulkanity celé České republiky jsou podle nejnovějších radiometrických měření považovány horniny brněnské metabazitové zóny. Podmořský vulkanismus zde byl datován údajem 725 ± 15 mil. let do proterozoika (starohor). 


V prvohorních obdobích - devonu a karbonu se rozprostíralo v oblasti Drahanské vrchoviny a Nízkého Jeseníku moře. Na dně hlubokomořské pánve docházelo často k vulkanismu, jehož doklady dnes nacházíme např. v konicko-mladečském nebo šternbersko-hornobenešovském pruhu. V jižní části konicko-mladečského pruhu, v okolí Ponikve, Jesence a Dzbele se vyskytují produkty podmořských sopek (spility). Menší výskyty těchto hornin je dodnes možno nalézt i u Ptení a Stínavy. 


Spodnokřídového (druhohorního) stáří jsou horniny těšínitové asociace, které tvoří pásmo ve slezské jednotce Západních Karpat, táhnoucí se od Hranic, přes Český Těšín až k polskému městu Bialsko-Biała. Druhý výskyt vulkanitů ve flyšových Karpatech na našem území představují mladotřetihorní vulkanity východně od Uherského Brodu. 


Další významná etapa vulkanické činnosti je reprezentována „mladými“ (třetihorními a čtvrtohorními) sopkami v centrální části Nízkého Jeseníku, především v okolí Bruntálu. Známé stratovulkány, k nimž patří Velký a Malý Roudný, Venušina sopka a Uhlířský vrch, tvoří významné dominanty v krajině a jsou i turisticky atraktivními cíli. 


Výstava vznikla ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci, Katedry geologie PřF UP Olomouc, Muzeum a galerie v Prostějově a Ústavu geologických věd PřF MU Brno. Jejími autory jsou Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D., RNDr. Vladimíra Jašková a prof. RNDr. Antonín Přichystal, DrSc.

 
Výstava byla doplněna exponáty ze sbírek Ostravského muzea, týkajícími se vulkanické a magmatické činnosti v Ostravě a jejím nejbližším okolí v geologické minulosti.

 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: