Nacházíte se na: On-line výstavy » Dívka jménem Mariana »


Kalendář událostí

Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13

HOUBAŘSKÁ PORADNA

Od pondělí 13. 5. 2024 v čase 15:00—16:30
v přízemí Ostravského muzea

14 15

BESEDA / Stolik polski: Česká (a slovenská) univerzitní polonistika do roku 1939

15. 5. 2024
v 17 hodin
Vstup volný

16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Novinky

Výběrové řízení

Ostravské muzeum hledá nové kolegy/kolegyně na pozice: Konzervátor/ka – Restaurátor/ka * Kurátor/ka historických fondů * Dokumentátor/ka přírodovědných fondů

01.05.2024 zobrazit


PROGRAM / květen 2024

Program Ostravského muzea na květen 2024

01.05.2024 zobrazit


Dívka jménem Mariana

On-line výstava Ostravského muzea s názvem Dívka jménem Mariana přibližuje život a smrt mladé ženy, jejíž neoznačený hrob se podařilo identifikovat v roce 2014.

Příběh mezioborového výzkumu začal v roce 2007, kdy byly bagrem při výkopu kanalizace v centru Ostravy spolu se zeminou nabrány i lidské kosterní ostatky. Následný archeologický výzkum potvrdil, že dnešní Puchmajerova ulice byla rozměřena na starém hřbitově, a i když byly všechny hroby neoznačené, přesto se povedlo v rámci spolupráce archeologa, historičky a antropologa určit jméno jedné pohřbené – Mariany Máchové. To se stalo příslovečným klíčem do minulosti.

On-line výstava podrobněji rozvádí video publikované v červenci tohoto roku (Střípky ostravské archeologie – Dívka jménem Mariana) a snaží se přiblížit nejen rodinu, život či smrt mladé dívky, ale rovněž písemné a archeologické prameny, které k určení osoby vedly. Kromě toho budou ve výstavě nastíněny možnosti identifikace dalších zemřelých a plánovaná je i možná rekonstrukce obličeje jednoho z nich. Zájemci se mohou seznámit taktéž s ukázkami patologických změn na kostech dávno pohřbených Ostravanů. Ve výstavě bude možné zhlédnout i návodové video, jak vyhledávat ve starých matričních záznamech. Výstava přinese nejen obrazové a textové dokumenty, či různé odkazy, ale také necelou dvacítku kratších audiovizuálních snímků.

V rámci prezentace by měly být přístupné také pracovní listy pro školy a vzhledem k charakteru dívčina úmrtí byla do projektu zahrnuta i část věnovaná prevenci sebevraždy a odkazy na terapii pro pozůstalé.

Výstava Dívka jménem Mariana je určena všem zájemcům o dějiny Ostravy, archeologii či milovníkům historie obecně. V případě zájmu doporučujeme sledovat náš YouTube kanál a stránky Ostravského muzea (www.ostrmuz.cz).

Autor výstavy. Mgr. Zbyněk Moravec ( moravec@ostrmuz.cz )

  

Uvítací a instruktážní video k prezentaci zde

Systémové požadavky na prohlížení online výstavy naleznete zde: https://support.prezi.com/hc/en-us/articles/360003498713-System-requirements-for-Prezi-Present


Online výstava Dívka jménem Mariana


 


Fotografie hrobu, který byl přiřazen dívce Marianě Máchové. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě. Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Fotografie hrobu, který byl přiřazen dívce Marianě Máchové. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě.

Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Plánová dokumentace hrobových situací. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě. Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Plánová dokumentace hrobových situací. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě.

Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Úmrtní zpráva městského ranhojiče F. Streibela o smrti Mariany Máchové. Archiv města Ostravy, pozůstalostní spis Mariany Máchové.

Úmrtní zpráva městského ranhojiče F. Streibela o smrti Mariany Máchové.

Archiv města Ostravy, pozůstalostní spis Mariany Máchové.

listopad 2021


 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: