Nacházíte se na: Novinky » 19 776 pozorování přírody za 4 dny. První účast Ostravy v City Nature Challenge přinesla úspěch. »


Kalendář událostí

Říjen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16

BESEDA / Stolik Polski slaví 20 let / Stolik Polski obchodzi 20-lecie

Ve středu 16. října v 17 hodin bude představen průřez 20 letou činností iniciativy Stolik Polski v Ostravě. Součástí bude bohatá prezentace fotografií z uplynulých setkání a výběr diskutovaných témat. / W środe 16 października, czyli w czasie zaplanowanego spotkania o godz. 17 w Muzeum Ostrawskim zostanie przedstawiony przekrój XX letniej pracy tej inicjatywy, który będzie bogato ilustrowany fotografiami spotkań i podjętych tematów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

17 18 19 20
21 22 23

BESEDA / Sbíráme houby

Zveme Vás na první houbařskou besedu s mykology Michalem Gracou a Vítem Balnerem.
Ve středu 23/10 v 17 hodin.
Vstup: 50 Kč / os.

24 25 26 27
28 29 30 31

Novinky

Pátek 18. 10. 2024 – ZAVŘENO

Vážení návštěvníci, v pátek 18.10. 2024 zůstane muzeum z technických důvodů zavřeno. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení.

08.10.2024 zobrazit


Výběrové řízení – Kurátor/ka přírodovědných fondů

07.10.2024 zobrazit


19 776 pozorování přírody za 4 dny. První účast Ostravy v City Nature Challenge přinesla úspěch.

20.05.2024

Oficiálně skončil devátý ročník celosvětové výzvy v pozorování městské biodiverzity City Nature Challenge. Účast Ostravy, která se díky iniciativě Ostravského muzea do projektu zapojila poprvé, byla velmi úspěšná. Díky aktivnímu zapojení ostravských základních škol a veřejnosti Ostrava zvítězila v rámci České republiky a obsadila 4. místo v rámci Evropy za rakouskými městy Graz a Salzburg a italským Milazzem. Na území Ostravy proběhlo více pozorování, než v evropských metropolích jako jsou Berlín, Řím, Londýn nebo Paříž. V celosvětovém žebříčku Ostrava skončila na 27. místě z celkových 690 zúčastněných měst.

Ve dnech 26. – 29. dubna se Ostrava poprvé zapojila do celosvětového soutěžního projektu City Nature Challenge. Hlavním cílem projektu je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá. Po Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském Hradišti jsou Ostrava a region Veselsko dalšími českými účastníky, kteří letos mapovali přírodu na svém území. Prostřednictvím mobilní aplikace iNaturalist mohla veřejnost fotografovat rostliny, živočichy, hmyz i houby ve svém okolí a soutěžit s dalšími městy z celého světa o co největší počet pozorování přírody nahraných do aplikace. Získané záznamy pozorování byly začátkem května vyhodnoceny a nyní poslouží vědcům z celého světa k dalšímu bádání.

Celkem se letošního ročníku zúčastnilo 690 měst z celého světa. Více jak 83 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 2 miliony organismů. V porovnání s loňským ročníkem bylo letos vyfoceno o půl milionu organismů více a zapojilo se navíc dalších 17 tisíc pozorovatelů. Suma pozorovaných druhů povyskočila o více než 8 tisíc na 65 682.

Během čtyř dnů, kdy výzva trvala, se v Ostravě podařilo nahrát do aplikace iNaturalist 19 776 pozorování živé přírody. Celkem bylo v našem městě identifikováno více než 1 151 druhů živé přírody a zapojilo se 548 pozorovatelů. Mezi nejvíce pozorovanými druhy na území Ostravy patřily sedmikráska obecná, pampeliška lékařská nebo kopřiva dvoudomá. Nejvíce pozorovaným hmyzem byla ruměnice pospolná.

Do projektu se aktivně zapojilo hned několik ostravských základních škol, které se zúčastnily komentovaných vycházek nebo se vydaly mapovat přírodu na území města se svými pedagogy, kteří absolvovali workshop pod vedením botaničky Ostravského muzea Hany Režnarové, na němž se seznámili s aplikací iNaturalist.

„Děkujeme za zapojení nejen ostravským základním školám a veřejnosti, ale především partnerům, kteří se podíleli na doprovodném programu pro veřejnost. Děkujeme především statutárnímu městu Ostrava, které motivovalo a podpořilo ostravské školy k účasti. Máme radost, že se první ročník City Nature Challenge Ostrava těšil tak velkému zájmu a gratulujeme všem ostatním městům ke skvělým výsledkům. Věříme, že příští ročník bude ještě úspěšnější,“ dodává Eva Ševčíková, vedoucí odborného oddělení Ostravského muzea a koordinátorka projektu v Ostravě.

City Nature Challenge Ostrava 2024 byla realizována s podporou statutárního města Ostravy a za účasti partnerů: VŠB – Technické univerzity Ostrava, Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, ZOO Ostrava, Slezské ornitologické společnosti a Střediska volného času Korunka Ostrava.

 

Výsledky: https://www.citynaturechallenge.org/live 


Soubory: