Šipka
Železné části šípů patří mezi relativně často nacházená militaria. Hroty šípů jsou členěny na základě jejich připojení ke střelišti (buď řapem anebo tulejkou), tvaru, ale sledována je i jejich hmotnost, případně délkovováhový index, který může napovědět, zda byla střela vypouštěna z luku anebo kuše. S jistou obezřetností se za mezní hmotnost střely považuje 20-25g s tím, že lehčí železné hroty (pod 20g) patřily spíše šípům do luků, těžší pak samostřílovým šipkám.
Literatura:
Durdík Tomáš. K problematice středověkých šipek v Československu. Zpravodaj klubu vojenské historie 2/ 4-6, 3/5-9, 1972.
Krajíc R. Sezimovo Ústí - archeologie středověkého poddanského města 3, I. díl, II. díl Praha : Archeologický ústav AV ČR v Praze, 2003.
Serdon V. Armes du diable. Arcs et arbalètes au Moyen Âge. Rennes 2005.
Zimmermann B. Mittelalterliche Geschossspitzen. Kulturhistorische, archäologische und archäometallurgische Untersuchungen. Basel 2000.
Šipka s tulejkouHrot střely byl zřejmě určen pro střelbu z kuše. Patří svým tvarem k typu, který je ve středoevropském prostoru velmi často nacházený (s těžištěm výskytu v 13. až 15. století). Datování: konec 15. století až počátek 16. století. Lokalizace: Ostrava, Masarykovo náměstí, viz mapy.cz Způsob získání: archeologický výzkum Masarykova náměstí v roce 2006 Nálezové okolnosti: Předmět byl nalezen v pozdně středověkém horizontu mezi druhým a třetím dlážděním náměstí. V rámci tohoto horizontu se šipek nalezlo více a není vyloučenou, že jsou pozůstatkem po blíže neznámém konfliktu na konci 15. století. Rozměry: délka = 76 mm, délka těla = 45 mm, šíře těla = 19 mm, průměr tulejky = 15 mm. Hmotnost: 54 g |
|
Šipka s trnovým řapemŠipka byla zřejmě určena pro střelbu z luku. Tento typ hrotu se na území střední Evropy objevuje v masovém měřítku, ale oblíben byl i v Evropě západní. Ojediněle se tyto hroty objevují již na přelomu 11. a 12. století, k jejich výraznému rozšíření ale dochází až od počátku 13. století a lze je zachytit i v pozdním 15. století. Datování: 14. století Lokalizace: Ostrava, Masarykovo náměstí, viz mapy.cz Způsob získání: archeologický výzkum Masarykova náměstí v roce 2006 Nálezové okolnosti: Předmět byl nalezen na úrovni nejstaršího dláždění. Rozměry: délka = 91,5 mm, délka trnu = 25 mm, max. síla průřezu = 6 x 6 mm. Hmotnost: 13,9 g |
|
Akce: Otevřít verzi pro tisk