Stilus
Psací pomůcka, která byla využívána pro vyrývání písmen na dřevěnou tabulku potaženou voskem. Stily jsou z našeho území známy již z doby laténské (1. století př. n. l.) a užívány byly až do novověku. Obyčejně má stilus tvar subtilní tyčinky na jedné straně zahrocené, na opačné rozšířené, případně zdobené. Od předmětů podobného tvaru (jehly, hřebík) jej odlišuje maximálně lehce hraněný, polygonální ale především kruhový průřez těla směřujícího k hrotu. Zatímco hrotem se psalo do voskového povrchu, hlavice špatně napsaná nebo nepotřebná písmena zahladila.
Literatura:
Bláha J. K dokladům gramotnosti v olomouckých archeologických nálezech z období středověku (stily). Historická Olomouc 11, 1998, s. 73-90.
StilusTento předmět je možné vzhledem k nálezovým okolnostem dát do souvislostí s „laickým“ kupeckým prostředím. Datování: konec 14. století až 1. polovina 15. století Lokalizace: Ostrava, Masarykovo náměstí, viz mapy.cz Způsob získání: archeologický výzkum Masarykova náměstí v roce 2006 Nálezové okolnosti: Předmět byl nalezen v prostoru mezi první a druhou středověkou dlažbou Masarykova náměstí. Rozměry: výška = 70 mm, zdobená partie = 13 mm, průřez horní = 5 x 3 mm. Hmotnost: 3 g |
|
Akce: Otevřít verzi pro tisk