Nacházíte se na: Muzeum » Po stopách staré Ostravy » Pivovarská ulice za Ostravským muzeem »


Kalendář událostí

Březen 2025
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5

BESEDA / Stolik polski: Prochaskovi – dynastie tiskařů z Těšína

Beseda s prof. Dr hab. Zdzisławem Gębołyśem (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz). Od 17 hodin, vstup volný.

6 7 8 9
10 11

BESEDA S OCHUTNÁVKOU / Pivo na cestě ze středověku do novověku / s Petrem Holubem

Beseda věnovaná pivu s Mgr. Petrem Holubem, vedoucím odboru péče o památkový fond Územního odborného pracoviště v Brně Národního památkového ústavu.

12 13 14 15 16
17 18 19 20

Příroda chráněné krajinné oblasti Poodří / exteriérová výstava fotografií

Exteriérová přehlídka fotografií věnovaná CHKO Poodří, kterou již po několikáté pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Ostravské muzeum. K účasti na letošním 8. ročníku přijali pozvání fotografové, kteří se na svých toulkách za ostravskými humny zaměřují na přírodní a krajinářské motivy. Poodří má co nabídnout, ať už je to různorodost flóry a fauny nebo interiéry lužních lesů, pohledy na hladiny rybníků, meandry Odry a mnohé další.

21 22 23
24 25 26 27 28

NOC S ANDERSENEM

Jaké je to zůstat v muzeu přes noc? Přihlaste své děti na Noc s Andersenem v Ostravském muzeu a dopřejte jim nevšední zážitek. Děti čeká program plný zábavných aktivit s našimi edukátory a přespávačka v muzeu! Rezervace nutná.

29

UKLIĎME ČESKO / Ukliďmě okolí haldy Emy

Sraz v 10:00 před Ostravským muzeem.
Rukavice a odpadkové pytle budou zajištěny.

30
31

Novinky

Pivovarská ulice za Ostravským muzeem

Archeologický výzkum

2010 – výzkum vedený Z. Moravcem při rekonstrukci vodovodu.

Výkop probíhal ve staré trase. Původní nálezové situace bylo možné dokumentovat jen na jedné boční stěně výkopu. Rýha pro nový vodovod se nezahloubila až na podloží a nejstarší partie souvrství, tak nebyla zachycena.

 

Zjištění archeologické sondáže

Komunikační situace na Pivovarské ulici byly zkoumány na dvou místech. Jedním z nich je prostor za dnešní budovou Ostravského muzea. Byly zde zdokumentovány dvě úrovně valounových dlažeb a náznak třetí. Časové zařazení jednotlivých dlažeb lze vnímat jen s jistou dávkou obezřetnosti, neboť je založeno jen na několika nálezech získaných při vzorkování humusovitých uloženin, které dlažby rozdělovaly. Nejstarší materiál nad nejnižší na plánu nezachycenou dlažbou pochází rámcově z 2. poloviny 14. století. Nejmladší zjištěné valounové zpevnění, místy doplněné osekanými kameny a dřevěnými prvky, pak pravděpodobně pochází z doby okolo anebo spíše po přelomu14. a15. století.

Jak ukazují dlažby obnovované v relativně nevelkém časovém úseku (cca 50 let), byla prostoru komunikace věnována poměrně nemalá pozornost. Je otázkou, zda to lze přisoudit souvislosti s budováním a vybudováním hradeb, anebo jiným faktorům.

V těsné blízkosti komunikace byl při výzkumu zadního traktu muzea zjištěn kamenný věnec studny se zásypem z 16. století.

Zachycené středověké souvrství na Pivovarské ulici, při výzkumu v roce 2010. Šedě vyznačeny dlažby a kameny, hnědě humusovité vrstvy a dřeva.
Digitalizace plánu NPÚ Ostrava, vyznačení barvami ZM.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: