Pivovarská ulice za Ostravským muzeem
Archeologický výzkum
2010 – výzkum vedený Z. Moravcem při rekonstrukci vodovodu.
Výkop probíhal ve staré trase. Původní nálezové situace bylo možné dokumentovat jen na jedné boční stěně výkopu. Rýha pro nový vodovod se nezahloubila až na podloží a nejstarší partie souvrství, tak nebyla zachycena.
Zjištění archeologické sondáže
Komunikační situace na Pivovarské ulici byly zkoumány na dvou místech. Jedním z nich je prostor za dnešní budovou Ostravského muzea. Byly zde zdokumentovány dvě úrovně valounových dlažeb a náznak třetí. Časové zařazení jednotlivých dlažeb lze vnímat jen s jistou dávkou obezřetnosti, neboť je založeno jen na několika nálezech získaných při vzorkování humusovitých uloženin, které dlažby rozdělovaly. Nejstarší materiál nad nejnižší na plánu nezachycenou dlažbou pochází rámcově z 2. poloviny 14. století. Nejmladší zjištěné valounové zpevnění, místy doplněné osekanými kameny a dřevěnými prvky, pak pravděpodobně pochází z doby okolo anebo spíše po přelomu14. a15. století.
Jak ukazují dlažby obnovované v relativně nevelkém časovém úseku (cca 50 let), byla prostoru komunikace věnována poměrně nemalá pozornost. Je otázkou, zda to lze přisoudit souvislosti s budováním a vybudováním hradeb, anebo jiným faktorům.
V těsné blízkosti komunikace byl při výzkumu zadního traktu muzea zjištěn kamenný věnec studny se zásypem z 16. století.
Zachycené středověké souvrství na Pivovarské ulici, při výzkumu v roce 2010. Šedě vyznačeny dlažby a kameny, hnědě humusovité vrstvy a dřeva. |
Akce: Otevřít verzi pro tisk