Nacházíte se na: On-line výstavy » Střípky ostravské archeologie »


Kalendář událostí

Listopad 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9

Mezinárodní den romského jazyka

9. 11. 2024, 14—17 h. V rámci oslavy romského jazyka proběhne křest knihy Ilony Ferkové a autorské čtení, hudební vystoupení a beseda na téma: Oslava romského jazyka a historie. Akce se koná ve spolupráci se spolkem Ostravská nota.

10
11 12 13

BESEDA / Hřiby a suchohřiby

Zveme Vás na druhou podzimní houbařskou besedu s mykology Michalem Gracou a Vítem Balnerem.
Ve středu 13/11 v 17 hodin.
Vstup: 50 Kč / os.

14 15 16 17
18 19

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKY VÝSTAVY / Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu

Úterý 19. 11. 2024 od 17 h
Komentovaná prohlídka výstavy Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu s autory výstavy Jiřím Brňovjákem a Vítězslavem Vilímkem z Ostravské univerzity.
Vstupné ve výši vstupenky do muzea (70 Kč / plné a 50 Kč / snížené)

20 21 22 23 24
25 26 27

BESEDA / Stolik polski: Humorné a mravní motivy ve vybraných staropolských textech s démonologickou tématikou

Středa 27. 11. 2024 v 17 h
Přednáší: prof. Teresa Banaś-Korniak ze Slezské univerzity v Katovicích
Vstup volný

28

VERNISÁŽ / Lauby – světla a stíny Ostravy

Čtvrtek 28. 11. 2024, v 17 h
Vernisáž výstavy Lauby – světla a stíny Ostravy
Vstup na vernisáž volný

29 30

Novinky

Od listopadu je vyhlídková věž uzavřena.

Vážení návštěvníci, vyhlídková věž bude od úterý 5. 11. 2024 z bezpečnostních důvodů uzavřena po celou zimu. Věž znovu zpřístupníme na jaře 2025. Děkujeme za pochopení.

05.11.2024 zobrazit


Střípky ostravské archeologie

 

Do našich sbírek přibyl Zlatý mamut!

V pondělí 23.5.2022 proběhlo v brněnském Pavilonu Anthropos slavnostní udílení cen 3. ročníku/ 2020-2021 celorepublikové soutěže Zlatý mamut. Touto cenou Karla Absolona jsou oceňovány nejlepší projekty zaměřené na popularizaci archeologie.
Jsme nesmírně hrdí, že projekt Zbyňka Moravce Střípky z ostravské archeologie získal 1. místo v kategorii Muzejní cena.

Gratulujeme!

Garanty soutěže jsou Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i., Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie FF MU

 

Upoutávka:

 

Střípky z ostravské archeologie

Publikovaná videa jsou určena všem zájemcům o dějiny Ostravy, archeologii či milovníkům historie obecně.  V případě zájmu doporučujeme sledovat náš YouTube kanál nebo se podívejte přímo na stránky projektu Střípky z ostravské archeologie.

 

  • Střípky z ostravské archeologie - Dívka jménem Mariana
    Na Puchmajerově ulici v Ostravě byl v roce 2007 odkryt hřbitov zaniklý v 19. století. I když všechny hroby byly anonymní, přesto se povedlo v rámci mezioborové spolupráce určit jméno jedné pohřbené. Podívejte se nejen na okolnosti celého bádání, ale i na překvapivá zjištění, která se odhalila po identifikaci pohřbené dívky.
  • Střípky z ostravské archeologie - Hulvácký poklad
    V roce 2018 byl v Ostravě Hulvákách nalezen poklad stříbrných mincí a jednoho prstene ze 17. století. Připravené video přibližuje okolnosti objevu i možné události, které mohly vést k jeho zakopání před více než 300 lety.
  • Střípky z ostravské archeologie - Hradisko a hrad Landek
    Krátké video přibližuje středověké osídlení na Landeckém návrší. To se dnes nachází v okrsku města Ostravy a již od 19. století patří k oblíbeným výletním destinacím. Po hradisku a hradu zůstaly v terénu mohutné valy, příkopy a malé torzo zdi. Kdysi výrazná dominanta Ostravska jinak zcela zmizela a tento audiovizuální snímek by rád zprostředkoval základní informace, zjištěné historickým a archeologickým bádáním.
  • Střípky z ostravské archeologie - Příběh jedněch kamen
    K jedněm z nejdůležitějších technických objevů středověku patří kachlová kamna, která umožňovala lépe a bezpečněji prohřát obydlí. Toto video se snaží přiblížit jeden z početných nálezů zbytků tohoto otopného zařízení v Ostravě a sledovat jeho vznik, užívání i zánik.
  • Střípky z ostravské archeologie - Hry a zábava ve středověké Ostravě
    Snímek přibližuje archeologické nálezy, které mohly sloužit k hrám a zábavě dětem i dospělým ve středověké Ostravě. Zjištěné informace pocházejí především z novějších archeologických výzkumů, včetně toho doposud největšího v místech původních "Laubů" (ulice Velká). 

  • Střípky z ostravské archeologie - Zkáza Ostravy
    Video přibližuje katastrofu, která Ostravu postihla v 16. století. Katastrofu, kterou zřejmě způsobil jediný muž. Rozsah neštěstí byl tak velký, že podle všeho zanechala stopy i v archeologických situacích.

  • Střípky z ostravské archeologie - Poslední ostravský hrad
    Video stručně přibližuje pohnuté osudy posledního stojícího ostravského hradu. Kromě událostí, kterými si původní středověká pevnost na Slezské Ostravě prošla, jsou zde v krátkosti přiblíženy i výsledky archeologických výzkumů a nálezy, které se odtud povedlo získat.

  • Střípky z ostravské archeologie - Hroby pod bývalou školou
    Video přibližuje nález dvou hromadných hrobů v Ostravě na Kostelní ulici a poodkrývá co mohlo vést k jejich vykopání.

  • Střípky z ostravské archeologie - Zvířata ve středověké Ostravě
    Video seznamuje s výsledky archeozoologických a jiných analýz z výzkumů v Moravské Ostravě.

  • Střípky z ostravské archeologie - Návrší nad Mundlochem 
    Ostravské muzeum si tento rok (2022) připomíná 150. výročí svého vzniku a zcela oprávněně spojuje základy svých sbírek s osobou K. J. Bukovanského. Desátý díl Střípků z ostravské archeologie využívá této příležitosti. Poloha “Nad Mundlochem” patří mezi jedny z prvních lokalit na Ostravsku, které byly cíleně, řekněme, archeologicky prokopány. Výkopy provedl Karel Jaromír Bukovanský v poslední třetině 19. století a ačkoliv o výsledcích informoval v tehdejším tisku, podrobnější zprávy, nákresy či plánky postrádáme. Lokalitu proto obestírá závoj otázek a nejasností. Publikované video se pokouší výzkum K. J. Bukovanského i polohu “Nad Mundlochem” přiblížit.


 
autor videí: Zbyněk Moravec


.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: