Léčivé rostliny a jejich dvojníci
V dubnu Ostravské muzeum představí veřejnosti více oborovou výstavu, která se bude zabývat tradičními druhy léčivých rostlin sbíraných v regionu širšího Ostravska.
Téma léčivých rostlin a jejich dvojníků je vybráno záměrně, protože umožňuje srovnat mezi sebou navzájem vzhledově podobné druhy rostlin, které však mají jiné obsahové látky. Jde o představení herbáře z čeledi hluchavkovitých, přesličkovitých, miříkovitých aj. Dvojníci jsou tedy pojati ve smyslu zaměnitelných druhů. Lisované rostliny byly nasbírány na Ostravsku a druhy, které jsou vázány na podhorské a horské oblasti, jsou vyvedeny pomocí kombinované techniky akvarelu a tuše.
Základní botanická část bude doplněna nábytkem z bývalé hrušovské lékárny, kterou muzeum získalo v roce 1995. Hrušovská lékárna sloužila veřejnosti v přízemí muzea ještě v letech 1991-1993 pod názvem Zelená lékárna a v letech 1996-2002 byla nainstalována v botanické expozici Příroda pro život. Výstava Léčivé rostliny a jejich dvojníci je doplněna předměty vztahujícími se k vesnickému životu a tradičnímu bylinkaření, které bylo provozováno v každé domácnosti. Na políčkách i v okrasných záhonech byly pěstovány heřmánek, měsíček, celer, petržel a jiné léčivé rostliny. Rostliny se sušívaly na prostorných a dobře větraných půdách.
Autorskou putovní výstavu Ostravského muzea připravují Zdenka Prymusová (botanická část, herbařované rostliny), Kateřina Barcuchová (předměty k lékárenské tematice), Markéta Palowská (předměty etnografické) a Simona Kuběnová (kombinovaný akvarel s tuší).
Záměrem výstavy je připomenutí základních bylinek rostoucích v současnosti na Ostravsku, také v době kdy tradiční návyk sběru rostlin v rodinách je již pomalu zapomenut.
Pro hravé návštěvníky je připraven lékárenský kout s aktivitami.
Jste zváni na návštěvu a doufáme, že se Vám výstava bude líbit.
Pracovní list ke stažení zde (.pdf).
Za autorský kolektiv
Zdenka Prymusová
Akce: Otevřít verzi pro tisk