Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2014 » Vzpomínky zmizelé v čase »


Kalendář událostí

Leden 2025
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14

MASOPUSTNÍ MASKY / Zahájení výstavy prací žáků AVE ART Ostrava

Zahájení výstavy prací žáků AVE ART Ostrava – v úterý 14. ledna od 17 h. Součástí zahájení bude komentovaná módní přehlídka studentských kostýmů.

15 16 17 18 19
20 21 22 23

BESEDA / Moravská Ostrava – archeologie „malého“ města v prostředí regionální metropole

Beseda s ředitelem Národního památkového ústavu Územního odborného pracoviště v Ostravě Mgr. Michalem Zezulou, Ph.D.
Čtvrtek 23. ledna v 17 hodin

24 25 26
27 28 29 30 31

Novinky

Změna otevírací doby ve středu 22. ledna

Milí návštěvníci, ve středu 22. 1. 2025 bude muzeum otevřeno až od 11:00. Děkujeme za pochopení.

08.01.2025 zobrazit


Vzpomínky zmizelé v čase

V Ostravském muzeu se od 5. do 30. listopadu uskuteční 3. ročník reminiscenční výstavy „Vzpomínky zmizelé v čase“. Klienti osmi ostravských příspěvkových i neziskových organizací z oblasti sociální péče vytvořili v rámci vzpomínkové terapie přehlídku osobních příběhů, fotografií, dokumentů a předmětů. Výpovědi jsou mnohdy až intimní zpovědí a nahlédnutím do vnitřní krajiny každého z nich.

„Cílem výstavy je představit veřejnosti možnosti vzpomínkové terapie a odkrýt bohatost života lidí, kteří se do projektu reminiscence zapojili. Ústředním tématem té letošní je vzpomínání na místa spojená s Ostravou a jejím blízkým okolím prostřednictvím fotografie,  říká Martin Štěpánek z Magistrátu města Ostravy a dodává: „Do projektu Vzpomínky zmizelé v čase se v letošním roce aktivně zapojilo osm ostravských poskytovatelů z oblasti sociální péče, a to jak příspěvkových tak i neziskových organizací, které se specializují na podporu a doprovázení osob se syndromem Alzheimerovy demence a desítky jejich uživatelů a osob blízkých.“

Vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ostravy Jaroslava Rovňáková o předešlých ročnících projektu připomíná: „Výstava rovněž prezentuje krátkou rekapitulaci obou předešlých ročníků z let 2012 a 2013: první ročník výstavy (2012) s názvem „Vzpomínejme, když pečujeme“ byl zaměřen na rozvíjení vzájemného dialogu, a to v souladu s vyhlášeným Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Neobvyklým způsobem seznámil širokou veřejnost se životem osob s poruchou paměťových funkcí. Navazující druhý ročník výstavy (2013) s podtitulem „Vzpomínky nepatří do koše“ podtrhl ještě více význam vzájemného naslouchání a představil odborné i laické veřejnosti téměř kouzelnou moc a sílu společného autentického vzpomínání seniorů a jejich přátel a osob blízkých. Od jara do podzimu se společně scházeli senioři - klienti sociálních služeb, jejich blízcí a pracovníci sociálních služeb a vzpomínali na své mládí, na školu, na svatební den nebo na to, jak vypadal jejich rodný dům.“

Iniciátorka reminiscenčních výstav v Ostravě a také hlavní koordinátorka letošní výstavy Marta Machová doplňuje: „Projekt ostravských reminiscenčních výstav byl volně inspirován Mezinárodním projektem „The European Reminiscence Network“, ve kterém jsou aktivně zapojeny vedle České republiky další evropské země: například Francie, Španělsko, Polsko, Slovensko, Severní Irsko, Velká Británie. V České republice je tento projekt realizován v Praze (od roku 2010) a v Ostravě (od roku 2012). Zakladatelkou evropské reminiscenční sítě je Pam Schweizer.“

 
 

Výstavu pořádají:

Magistrát města Ostravy – odbor sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit

Ostravské muzeum
a poskytovatelé sociálních služeb:

Domov Čujkovova, příspěvková organizace
Domov pro seniory Iris, příspěvková organizace
Domov Korýtko, příspěvková organizace
Domov Slunovrat, příspěvková organizace
Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace

a neziskové organizace:

Charita Ostrava
Slezská diakonie


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: