Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2016 » Držíme spolu 2016 »


Kalendář událostí

Listopad 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9

Mezinárodní den romského jazyka

9. 11. 2024, 14—17 h. V rámci oslavy romského jazyka proběhne křest knihy Ilony Ferkové a autorské čtení, hudební vystoupení a beseda na téma: Oslava romského jazyka a historie. Akce se koná ve spolupráci se spolkem Ostravská nota.

10
11 12 13

BESEDA / Hřiby a suchohřiby

Zveme Vás na druhou podzimní houbařskou besedu s mykology Michalem Gracou a Vítem Balnerem.
Ve středu 13/11 v 17 hodin.
Vstup: 50 Kč / os.

14 15 16 17
18 19

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKY VÝSTAVY / Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu

Úterý 19. 11. 2024 od 17 h
Komentovaná prohlídka výstavy Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu s autory výstavy Jiřím Brňovjákem a Vítězslavem Vilímkem z Ostravské univerzity.
Vstupné ve výši vstupenky do muzea (70 Kč / plné a 50 Kč / snížené)

20 21 22 23 24
25 26 27

BESEDA / Stolik polski: Humorné a mravní motivy ve vybraných staropolských textech s démonologickou tématikou

Středa 27. 11. 2024 v 17 h
Přednáší: prof. Teresa Banaś-Korniak ze Slezské univerzity v Katovicích
Vstup volný

28

VERNISÁŽ / Lauby – světla a stíny Ostravy

Čtvrtek 28. 11. 2024, v 17 h
Vernisáž výstavy Lauby – světla a stíny Ostravy
Vstup na vernisáž volný

29 30

Novinky

Od listopadu je vyhlídková věž uzavřena.

Vážení návštěvníci, vyhlídková věž bude od úterý 5. 11. 2024 z bezpečnostních důvodů uzavřena po celou zimu. Věž znovu zpřístupníme na jaře 2025. Děkujeme za pochopení.

05.11.2024 zobrazit


Držíme spolu 2016

Tisková zpráva, Ostrava, Klimkovice, 10. ledna 2016

Unikátní výstava fotografií mistra sociálního dokumentu Jindřicha Štreita s názvem Držíme spolu se stěhuje z Klimkovic do Ostravy. Od středy 13. ledna až do konce února bude k vidění v Ostravském muzeu.
„Pro výstavu jsme zvolili samostatný prostor, aby mohla být přístupná zdarma. Místnost doplníme o posezení. Vytvoříme tak zázemí pro lidi, kteří se budou chtít u fotografií sejít a prodiskutovat závažné téma, na něž snímky upozorňují,“ řekla ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.
Výstava bude přístupná v otvíracích hodinách muzea. Její vernisáž se uskuteční ve středu 13. ledna v 15.30 hodin za přítomnosti autora. Na místě se bude také prodávat kalendář se stejným názvem, který z fotografií vznikl. Výtěžek z jeho prodeje je určen na léčbu dětí s dětskou mozkovou obrnou.
Kolekci fotografií pořizoval Jindřich Štreit od loňského února ro října ve spolupráci s Asociací rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními ČR. Snímky vznikaly v Sanatoriích Klimkovice, kam rodiče se svými dětmi přijíždějí za náročnou rehabilitací. V lázních měla putovní výstava svou vernisáž v listopadu loňského roku.
„Konečný výběr fotografií jsem dělal tak, abych potlačil informaci o handicapu dítěte, a abych ukázal lásku, sílu, neobyčejný vztah mezi rodiči a jejich postiženými dětmi. Kalendář by měl upozornit na to, kolik energie a úsilí stojí rodiče, když chtějí pro své dítě zajistit plnohodnotný život, když ho chtějí posouvat kupředu.  Často na to zůstávají sami, protože systém nepočítá s účinnou podporou lidí, kteří se ocitnou na takové životní křižovatce,“ řekl Jindřich Štreit.
Autorem nápadu na unikátní kalendář je zakladatel a předseda asociace Miloš Svoboda, sám otec postiženého Davida: „Na fotografiích jsou rodiče, kteří nerezignovali, kteří bojují, mnohdy nejen za své dítko. Ocitají se v potupných situacích při shánění prostředků na další rehabilitaci, která jejich dítěti pomáhá, proto samozřejmě udělají i nemožné, aby ji zajistili. Nejprve se spoléhají na pomoc široké rodiny, pak jsou nuceni sbírat plastová víčka, kterých je ale na jednu léčbu zapotřebí celý kamion, nakonec musí obcházet sponzory. A přitom si nezajdou večer jen tak do kina, protože sehnat hlídání pro postižené dítě se specifickým chováním a specifickými potřebami je téměř nemožné. Nemohou si jít odpoledne zacvičit, neodjedou na dovolenou, neodskočí si vpodvečer s přáteli na víno.“
Putovní výstava, která má upozornit na nelehký úděl rodičů postižených dětí, se bude v březnu přesouvat z Ostravy do dalších měst České republiky. 

Ivana Gračková
mediální zastoupení projektu Držíme spolu
736 281 733

POPISEK K FOTOGRAFII:
Jindřich Štreit pořídil v Sanatoriích Klimkovice v loňském roce stovky fotografií. Jen zlomek se dostal do kalendáře a je součástí putovní výstavy. Všechny snímky zachycují nezměrnou práci rodičů, kteří se věnují svým postiženým dětem ve snaze maximálně zlepšit kvalitu jejich života. Foto: Ivana Gračková


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: