Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2019 » Fenomén cyklistika »


Kalendář událostí

Březen 2025
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5

BESEDA / Stolik polski: Prochaskovi – dynastie tiskařů z Těšína

Beseda s prof. Dr hab. Zdzisławem Gębołyśem (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz). Od 17 hodin, vstup volný.

6 7 8 9
10 11

BESEDA S OCHUTNÁVKOU / Pivo na cestě ze středověku do novověku / s Petrem Holubem

Beseda věnovaná pivu s Mgr. Petrem Holubem, vedoucím odboru péče o památkový fond Územního odborného pracoviště v Brně Národního památkového ústavu.

12 13 14 15 16
17 18 19 20

Příroda chráněné krajinné oblasti Poodří / exteriérová výstava fotografií

Exteriérová přehlídka fotografií věnovaná CHKO Poodří, kterou již po několikáté pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Ostravské muzeum. K účasti na letošním 8. ročníku přijali pozvání fotografové, kteří se na svých toulkách za ostravskými humny zaměřují na přírodní a krajinářské motivy. Poodří má co nabídnout, ať už je to různorodost flóry a fauny nebo interiéry lužních lesů, pohledy na hladiny rybníků, meandry Odry a mnohé další.

21 22 23
24 25 26 27 28

NOC S ANDERSENEM

Jaké je to zůstat v muzeu přes noc? Přihlaste své děti na Noc s Andersenem v Ostravském muzeu a dopřejte jim nevšední zážitek. Děti čeká program plný zábavných aktivit s našimi edukátory a přespávačka v muzeu! Rezervace nutná.

29

UKLIĎME ČESKO / Ukliďmě okolí haldy Emy

Sraz v 10:00 před Ostravským muzeem.
Rukavice a odpadkové pytle budou zajištěny.

30
31

Novinky

Fenomén cyklistika

27. 6. - 26. 8. 2019


„Výstava Fenomén cyklistika, která je návratem do dob, kdy lidé ctili sportovního ducha, gentlemanství i vlastenectví, přináší poutavý příběh plný technické dovednosti, nadšení a inspirace pro časy nynější,“ říká Karin Raszková z Kulturně sportovního spolku Elegant, jež je realizátorkou projektu.

Výstava popisuje vznik jízdního kola v roce 1817 a jeho následný vývoj až do první poloviny 20. století. Blíže se zaměřuje na počátky cyklistiky v českých zemích, detailně pak na vývoj ostravské cyklistiky, jejíž první krůčky lze nalézt v 80. letech 19. století. „Návštěvníci se dozvědí například o tom, že cyklistika patřila do tzv. první vlny sportů spolu s bruslením a veslováním, a že zpočátku se do ní zapojovali zejména představitelé vyšších tříd a německé národnosti,“ přibližuje některá témata unikátní výstavy její kurátor Petr Lexa Přendík. A dodává, že výstavní panely se věnují zejména vývoji německých a českých klubů mezi lety 1887, kdy se v Moravské Ostravě ustavil německý Mährisch-Ostrauer Radfahrer Club (Moravskoostravský cyklistický klub), a rokem 1951, který znamenal konec všech spolků ve spojitosti se situací vzniklou po únoru 1948. „Ve více než půl století dlouhém období vzniklo na území současné Ostravy více než čtyřicet cyklistických klubů a organizací, z nichž pouze čtyři mají přesah do dneška. Věnovaly se nejen cyklistice, ale také kulturní a přednáškové činnosti,“ upozorňuje a dodává: „Jsem milovníkem historických kol a tato výstava byla velkou výzvou. Dát dohromady ucelenou výstavu počátků cyklistiky v Ostravě jsem chtěl už dávno. V tomto případě mě nejvíce bavilo potvrzení, že propojení jednotlivých organizací a nadšení může přinést smysluplný výsledek. Věřím, že výstava zaujme nejen svou faktickou částí, ale také exponáty, kuriozitami, které jsme dodali z vlastních sbírek, i vzácnými originály vysokého kola a drezíny, které jsou zapůjčeny z depozitářů Ostravského muzea.“ Jeho nadšení sdílí i Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, která ve výjimečné výstavě o cyklistice spatřuje nejen poutavé letní téma, ale také příležitost, jak k jízdě na kole motivovat i ty, kteří to zatím nezkusili. „Cyklistika může mít více podob. Jízda na kole nemusí být jen sportovním zážitkem, ale také společenskou a kulturní událostí. Také o tom výstava je. A já věřím, že může být inspirací k dalším krásným projektům a prvním počinem celé řady skvělých akcí,“ je Jiřina Kábrtová plná naděje.

Výstava neopomíjí ostravské prodejce jízdních kol, cyklistické závody a závodníky či proměny oblečení pro cyklisty. Součástí expozice jsou také předměty připomínající historii jízdních kol, tematické letáky, nejrůznější velocipedy, dobové cyklodoplňky a rozmanité kuriozity.

„Vnímám obrovský přesah klubové činnosti cyklistických spolků do dnešní doby. S tím souvisí podpora městských kol, sportu, ale také vlastenectví, kultury a společenského chování,“ dodává Karin Raszková. „Noblesa starých časů, sport i kultura nás vedly k založení kulturně sportovního spolku Elegant, který navazuje na program Moravskoslezské župy cyklistické a jehož cílem je propojit při realizaci různých akcí co nejvíce organizací. Tato výstava je první vlaštovkou. Kromě toho připravujeme cyklistický program pro Ostravany na celé léto, věřím, že je nový formát cyklovýletů zaujme svou rozmanitostí.“

Výstavu připravily Kulturně sportovní spolek Elegant Ostrava a Klub českých velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka, z. s., ve spolupráci s Ostravským muzeem.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: